Historia
Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Nowem jest kontynuatorem działalności Spółdzielni Rolniczo-Handlowej "Rolnik" z ograniczoną odpowiedzialnością, założoną 26 lipca 1925 r. w Nowem.
W dniu 27 marca 1941 roku Gminna Spółdzielnia została przejęta przez państwo Niemieckie.
Po odzyskaniu niepodległości dnia 29 czerwca 1945 r. założono Gminną Spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" w Nowem.
W dniu 28 grudnia 1946 r. postanowiono o połączeniu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Nowem ze Spółdzielnią Rolniczo-Handlową "Rolnik" z ograniczoną odpowiedzialnością w Nowem.
W 1967 roku wykupiono grunty a w 1968 rozpoczęto budowę nowej bazy magazynowej dla zbóż i nawozów sztucznych przy ul. Nowej.
Spółdzielnia Rolniczo Handlowa Rolnik a później Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Nowem funkcjonuje od 90 lat. Mijający czas, wojna, czasy socjalistyczne a obecnie wolny rynek wpłynął na działalności spółdzielni. W 2000 roku Gminna Spółdzielnia przejęła Powszechną Spółdzielnię Spożywców Społem w Nowem, a w 2015 roku GS w Drzycimiu. Obecnie spółdzielnia zajmuje się obrotem płodami rolnymi, prowadzi sieć sklepów, posiada młyn i dwie piekarnie. Zatrudnia ponad 120 pracowników i działa na terenie trzech gmin.
Zobacz prezentację - Jubileusz 90 lecia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Nowem.